WordPress – Dlaczego Warto

WordPress to system do zarządzania treścią na stronach internetowych tzw. CMS (Content Management System). Jako doświadczony web developer pokrótce przedstawię dlaczego warto korzystać z tego systemu i dla kogo on jest.

Historia

Pierwsza wersja system ujrzała światło dzienne w Maju 2003 roku. Czyli ponad 20 lat temu do daty napisania tego tekstu! System ten napisany jest w języku PHP. PHP to bardzo dynamiczna i prężnie rozwijająca się technologia orignialnie zaprojektywania przez Rasmusa Lerdorf w 1993 do tworzenia dynamicznych stron internetowych z powodzeniem używana do dziś. Na bazie tej technologii powstały takie giganty jak Facebook, Yahoo czy Wikipedia.

Popularność

Według w3techs.com w 2024 ponad 43% spóśród reprezentatywnych domen internetowych zarządzanych jest na WordPressie! Śmiało można powiedzieć że WordPress to najpopularniejszy system CMS na świecie. Co czyni ten system najbardziej popularnym na świecie? Czynników jest kilka, postaram się przedstawić najważniejsze.

Koszt

System WordPress jest darmowy na licencji GPLv2! Możesz ściągnąć jego kod źródłowy dziś. Bez wątpienia to jeden ale nie jedyny z kluczowych czynników jego popularności. Łatwość dodawania nowej funkcjonalności to kolejny i kluczowy czynnik popularności WordPressa.

Funkjonalność czyli motywy i wtyczki

System WordPress pozwala deweloperom na rozbudowywanie funkcjonalności za pomocą motywów i wtyczek. Motyw odpowiedzialny jest za estetykę stron internetowych a wtyczka umożliwiają nową funkcjonalność niekoniecznie widoczną gołym okiem. Istnieją tysiące motywów i wtyczek i ciągle powstają nowe. Mnogość dodatkowych funkcji oraz łatwość ich instalowania i usuwania bardzo ułatwiają pracę administratorom stron. Oficjalny katalog darmowych wtyczek liczy prawie 60,000 pozycji i prawie 12,000 darmowych motywów! Oczywiście, istnieje dużo większa liczba nie-oficjanych wtyczek i motywów. Niektóre motywy i pluginy działają na zasadzie „freemium” czyli pobranie i używanie ich jest darmowe ale pewne funkcje są dostepnę tylko za opłatą.

Wtyczki

Przeglądarka wtyczek w systemie WordPress.

Motywy

Ogromny wybór motywów. Wystarczą dwa kliknięcia myszki aby przeobrazić stronę całkowicie. Co więcej, nie powinno to wpłynąć na treść strony, treść pozostaje ta sama. Jeżeli się nie podoba zawsze można wrócić do poprzedniego motywu.

Zarządzanie Treścią

Edytor treści czyli systemu do zarządzania tekstem oraz mediami to perełka systemu. Lat temu z 30, tylko informatycy byli w stanie edytować strony internetowe bo wymagało to znajomość HTML-u innych technologii które są zrozumiałe dla przeglądarki. Dziś, służą do tego edytory treści gdzie nie-informatyk może nią zarządzać a WordPress posiada jeden z najlepszych.

Zarządzanie Tekstem

WordPress posiada wbudowany edytor do zarządzania tekstem w sposób WYSIWYG (What You See is What You Get) czyli „masz to co widzisz”. Edycja tekstu odbywa się podobnie jak edycja tekstu w edytorze Microsoft Word. Nie potzreba do tego więdzy o kodu HTML. Aczkolwiek można równierz go używać.

Zarządzanie Zdjęciami i Mediami

WordPress posiada wbudowany system do wgrywania plików na serwer oraz do ich zarządzania. Jest to szczególnie pożyteczne w przypadku zdjęć ponieważ praktycznie każda srtrona www jest wzbogacona o zdjęcia.

SEO

Ponieważ WordPress to platforma zaprojektowana i rozbudowywana do produkcji treści stron i podstron internetowych od ponad 20 lat, dbałość o standardy SEO są wbudowane w jej DNA. Dobrze wykonany motyw posiada wymagane tagi takie jak <title>. Ponadto, każda strona w całości (lub w większości) renderowana jest na serwerze co daje jednolity resultat dla użytkowników oraz crawlerów internetowych. Dodatkowo istnieją wtyczki które wspomogają poprzez „caching” oraz inne metody wspomagające wydajność.

Dla Kogo?

System WordPress to sprawdzony, darmowy i funkcyjny system dla wszystkich osób które chcą zarządzać własną stroną internetową lub dla biznesów które potrzebują obecności w przestrzeni internetowej. Bez skomplikowanej wiedzy informatycznej przeciętny człowiek może z łatwością zrobić kilka podstawowych stron, wybrać motyw, dostosować do swoich potrzeb i wreszcie cieszyć się ze swojej własnej strony internetowej.

Jako programista z wieloletnim doświadczeniem oferuję usługi zakładania oraz obsługi stron internetowych głównie dla biznesów z Chicago i okolic. Dzwoń lub wyślij wiadomość po więcej informacji.

Dzwoń PON-PT po 17.00