Sentymentalnie – Moje Pierwsze Strony

Dziś jest luty 2024 roku. Trudno mi w to uwierzyć ale, minęło już ponad 18 lat od kiedy zarejestrowałem swoją pierwsza domenę internetową! Dla kontekstu, w 2008 roku wyszedł WordPress v2.5, Michael Phelps wygrał wszystkie 8 wyścigów na olimpiadzie w Pekinie a iPhone 3G, czyli druga wersja tego produktu, ujrzała światło dzienne.

A jak wyglądały wtedy moje pierwsze strony internetowe? Dzięki wayback machine, czyli archiwum sieci, mogę odzyskać ich oryginalny wygląd. Muszę przyznać że zupełnie zapomniałem jak strony te wyglądały i jak inne były to czasy pod względem technologii internetowych. Nie przedłużając, oto galeria moich pierwszy stron internetowych:

Większość z tych stron została napisana w czystym HTML/CSS/JS i jQuery które wtedy królowało. Aplikacje jednostronicowe (SPA) i technologie do ich pisania czyli Angular (2010) i React (2013) dopiero powstawały. Dwie z tych stron zostały założone zostały na systemie WordPress.

Pamiętam dobrze potrzeby każdego z moich klientów. Pamiętam ile czasu zajmowało mi dobór kolorów i budowa układu strony. Zawsze starałem się znaleść i wyeksponować to co najbardziej cechowało dany biznes jak piękny drewniany łuk sufitu Excellent Woodworking, lśniącą kulę disco zespołu Kaprys czy lokalne wiadomości i atrakcje turystyczne dla niewielkiej miejscowości na Podhalu.

Z perspektywy czasu widzę jak bardzo zmieniło się projektowanie stron internetowych pod względem technologii. Ale jedno na pewno nie zmieniło się wcale, personalne podejście do ludzi którzy z bardzo różnymi zainteresowaniami i napiętymi grafikami nie mają czasu na nawigowanie w labiryncie internetu szukając odpowiednich dla siebie rozwiązań.